Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu

História novín

Zvolenské noviny sú späť

Sú to už štyri roky, čo Zvolenské noviny zmizli zo stánkov. Nebolo to prvýkrát, čo sa tak stalo, no zatiaľ je to naposledy. Zvolenské noviny si od minulého mesiaca nachádzate v poštových schránkach, vložené do novín Echo.

História Zvolenských novín sa píše od roku 1904. Prvýkrát vyšli ako odvážny počin vtedajších redaktorov, ktorí sa napriek nepriaznivým podmienkam v Rakúsku-Uhorsku rozhodli vydávať mesačník v spisovnej slovenčine. Ako sa píše v príhovore v novinách z roku 1905, noviny mali okrem iného slúžiť práve na vzdelávanie ľudu v jeho rodnom jazyku: „Cieľ a snaha naša je, aby sme ľud náš slovenský v jeho vrelomilovanej materinskej reči vzdelávali, k čomu príležitosť sa mu inde neposkytuje..,“ napísal známy šéfredaktor Dr. Ľudevít Medvecký. Zvolenské noviny boli jedným z mála miest, kde mali Zvolenčania prístup k slovenskému jazyku. Noviny tak boli považované za výnimočný a populárny jav a tešili sa veľkej úcte a obľube - vidieť to aj na bohatej korešpondencii prispievateľov. „Radosť vtiahla do môjho srdca nad tou zvesťou, že naše milé „Zvolenské noviny“ znovu nastúpia cestu medzi nás,“ napísal 24.januára 1905 neznámy čitateľ z Veľkej Slatiny.

Vojna to zmenila

Noviny v nezmenenej podobe vychádzali do roku 1914, potom ich pohltila vojna. Na scénu sa vrátili až o neuveriteľných 78 rokov ako týždenník. „Milí čitatelia! Sme tu. Po veľkých ťažkostiach a dohadoch, aké prináša každý začiatok. Vaše i naše Zvolenské noviny,“ napísali na prvej stránke týždenníku redaktorky Jana Spišiaková a Jana Kršňáková. Písal sa rok 1992 a noviny sa stali nástrojom budovania demokracie. „So slobodou a demokraciou sa musíme naučiť správne zaobchádzať,“ napísal vtedajší primátor mesta Marián Porkert v úvodníku. „Iniciátorom vzniku novín bol vtedy Boris Kršňák a vydávalo ich Kultúrne a spoločenské stredisko mesta Zvolen v oddelení informačných médií, kde som bol vtedy vedúcim,“ spomína Martin Mázor. Na novinách v tom čase pracovalo päť ľudí, pričom mali len jeden písací stroj. Okrem Zvolenských novín vydávali aj Kultúrny mesačník, podieľali sa na okresnom vysielaní rozhlasu po drôte i vysielaní mestského rozhlasu. Práce malo týchto päť ľudí vyše hlavy.

A potom kríza

V roku 2005 noviny zmenili právnu formu a stali sa obchodnou spoločnosťou. Ako ďalej hovorí Mázor, nástupom elektronických médií a novej ekonomickej situácie však v septembri 2011 skončila i táto druhá kapitola Zvolenských novín a miesto po Zvolenských novinách ostalo prázdne. Samozrejme, iné tituly vychádzali ďalej a mesto začalo vydávať štvrťročník Infolisty. Potreba informovať občanov sa nikdy nevytratila.

Rok 2015 bude ďalším znovuzrodením jednej a tej istej myšlienky. Noviny treba. Nielen preto, aby ľudia boli informovaní, ale aby sme si zakaždým uctili možnosť slobodne sa vyjadrovať, písať a oslávili náš rodný jazyk. Možno už nie tak horlivo, ako pred 110-timi rokmi, ale predsa. Veríme, že aj Zvolenské noviny roku 2015 splnia tento cieľ.

Ich dnešná podoba je opäť zrkadlom dneška. Majú svoju redakciu, no sú súčasťou jedného mediálneho sveta, ktorý má svoje pravidlá.

-ej- 


 


Úvodná stránka