Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu

Návšteva veľvyslankyne

Návšteva nórskej veľvyslankyne

 

O projekt Biotech sa zaujímala veľvyslankyňa Nórskeho kráľovstva Inga Magistad, ktorá dňa 19. marca 2015 navštívila Zvolen.

Neformálne stretnutie sa uskutočnilo v priestoroch občianskeho centra „OKO“, kde veľvyslankyňu oficiálne privítal doc. Dr. Ing. Jaroslav Šálka, prorektor Technickej univerzity vo Zvolene a pani Sanja Nikolov, koordinátorka občianskeho centra.

Na projekt „Biotechnické inovácie pri využití dažďovej vody v meste Zvolen“ získalo Mesto finančné prostriedky z fondov Európskeho hospodárskeho priestoru. V rámci tohto projektu by sa mali do apríla 2016 zrealizovať na území mesta Zvolen a v areáli Technickej univerzity vo Zvolene terénne a iné úpravy, slúžiace k lepšiemu využívaniu dažďovej vody v meste. Vybudujú sa napr. prehrádzky zabraňujúce zaplavovaniu okolia vodou počas dažďov. Postavia sa podzemné  rezervoáre, v ktorých sa bude voda zbierať a ďalej využívať na závlahu zelene resp. na iné účely ako úžitková voda. Vzniknú dažďové záhrady, ktoré pomôžu pri vsakovaní vody do pôdy, zlepšia mikroklímu okolia a zároveň ho aj skrášlia. Na autobusovej stanici vyrastie „zelená strecha“, ktorá ju bude ochladzovať a po celom území mesta sa vysadia nové stromy.

Projekt predstavil Ing. Ladislav Hudák z Blue Alternative Nadácie.

Veľvyslankyňa Inga Magistad sa tiež oboznámila s fungovaním občianskeho centra „OKO“, ktorého zriadenie metodicky podporili nórski partneri, a prehliadla si jeho priestory.

Vo voľnej diskusii si vypočula akými témami sa zaoberá Združenie Slatinka a porovnávali sa riešenia na Slovensku a v Nórsku.

Stretnutie, ktoré prebiehalo v priateľskej atmosfére, potvrdilo dobre fungujúcu nórsko-slovenskú spoluprácu.

 


 


Úvodná stránka