Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu

Prehľad správ

Rekonštrukcia veže bude stáť viac Farnosť hľadá sponzorov Vytlačiť
 

Keď zastupiteľstvo mesta Zvolen v máji rozhodlo, že 20 000 € z rozpočtu venuje na rekonštrukciu veže Rímskokatolíckeho kostola sv. Alžbety, bol to pozitívny signál, že veža kostola sa po dlhých rokoch sprístupní verejnosti. Po začatí rekonštrukčných prác sa ale objavili komplikácie.

veža.jpgPo zložení dreveného obloženia schodov sa ukázal veľmi popraskaný a zničený kameň. „Predstava, že do veže chodili len zvonár a hlásnik sa ukázala mylná. Pravdepodobne balkón veže bol využívaný po stáročia aj na vojenské a strážne účely. Každopádne, je to nepríjemné zistenie, ktoré značne predraží a predĺži rekonštrukciu  schodištia,“ povedal vtedy Ján Čierny, koordinátor projektu. Kým pôvodná kalkulácia ceny rátala s investíciou zhruba 100 eur na jeden schod, po zhodnotení zisteného stavu, sa cena zvýšila na 400 eur na jeden schod. „Stupne schodov sa musia vystužiť špirálovitými oceľovými prútmi a ich zodratú hmotu je potrebné nahradiť plastmaltou. Táto technológia je ekonomicky náročná, a preto je investícia na opravu schodištia taká vysoká,“ zdôrazňuje Čierny. Do veže kostola vedie 71 schodov, z toho sa zatiaľ podarilo zrekonštruovať 15, za zvyšné peniaze od mesta bol nakúpený materiál na ďalšie schody. Z príspevku 20 000 € farnosť okrem schodov financovala výmenu zábradlia na balkóne, ktoré muselo byť po posúdení statika navýšené. „Norma je 120 cm, my sme sa poistili a zábradlie zvýšili z pôvodných 95 cm na 130,“ vysvetľuje Čierny. Ide o presnú kópiu pôvodného zábradlia od umeleckých kováčov.

Zvolenská farnosť dúfa, že situáciu by mohli pomôcť vyriešiť sponzorské dary. Pre tento účel zriadili transparentný účet, kde je možné poslať finančný dar. „Všetci darcovia, ktorí venujú na opravu veže aspoň 100 €, budú uvedení  na pamätnej tabuli vo veži kostola po jej sprístupnení,“ uzatvára Ján Čierny.

Ak by sa potrebná suma podarila vyzbierať, pôvodne plánované otvorenie v máji by mohlo byť reálne.

Číslo účtu pre príspevky na vežu je: SK06 1111 0000 0066 1528 6030. (V poznámke uveďte meno odosielateľa.)

-ej-


 
 


Úvodná stránka