Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu

Prehľad správ

Aj dieťa môže byť osobnosťVytlačiť
 

K záveru roka patrí aj oceňovanie osobností školy, teda žiakov základných škôl zo spoločného školského úradu. Osobnosťou môže byť ktorékoľvek dieťa, ktoré preukáže záujem o dianie okolo seba, dobré a srdečné vlastnosti, ochotu pomáhať, také, ktorému sa darí v škole, koníčkoch, športe alebo vo vzťahoch s ľuďmi. Takéto deti získavajú na Zvolenskom zámku hlavne pozitívnu spätnú väzbu od zástupcov mesta, škôl, spolužiakov a rodičov.

osobnosť.jpgOdovzdávanie ocenení je vždy spojené s čítaním charakteristík jednotlivých žiakov. Napríklad: „Napriek tomu, že nerada vyčnievam z davu a mojimi úspechmi sa nechválim, učitelia si všimli moju aktivitu, úspechy a zanietenosť a poctili ma titulom ‚osobnosť školy‘.“ Alebo iné: „Neverila som vlastným ušiam, keď som sa dopočula, že ma navrhli za ‚osobnosť školy‘. Ani neviem, čím som si to zaslúžila, veď som taký všestranný ‚všadebol‘. Učenie ma baví, vysvedčenia sú také jednotvárne a záujmov mám habadej..,“ hovoria malí či väčší žiaci. A aké by malo byť dieťa, ktoré je osobnosť? „Malo by sa zapájať do rôznych, najmä školských aktivít, robiť to, čo ho baví, byť usmievavé, brať veci pozitívne..,“ hovorí Simona Výbohová, deviatačka 1. základnej školy vo Zvolene. Spomedzi vlastností, ktoré by mal mladý človek mať, aby ho ostatní vnímali ako osobnosť, vymenúva Viktória Balocová: „Mal by byť milý, vzdelanejší, do všetkého sa pustiť s chuťou a byť úprimný.“

Na zámku boli ocenené deti zo škôl, ktoré sú súčasťou spoločného školského úradu, teda napr. aj zo Sliača. Podľa Alexandry Georgiegovej zo ZŠ na Sliači by malo dieťa osobnosť najmä: „...robiť veci najlepšie, ako vie, byť talentované a kreatívne.“ Mamina štvrtáčky s úsmevom dopĺňa pohľad rodiča: „Dieťa je potrebné podporovať, aby sa tvorivý potenciál mohol prejaviť. Nájsť správnu hranicu, kde je to ešte okej a kde je to už divoké. Je to veľká zodpovednosť, ale deti treba nechať, aby hľadali aj samy.“ Podľa maminy Martiny Balocovej je potrebné najmä: „Venovať dieťaťu veľa času, veľa sa s ním rozprávať, riešiť problémy hneď a neodkladať ich na neskôr.“ Martina Balocová si myslí, že  vychovávať dieťa v dnešnej dobe je náročná úloha, ale ak to človek robí s plným nasadením a srdcom, tak to ide.

Ocenenie osobnosť je teda ocenením nielen pre deti, ale aj rodičov a učiteľov. Ako povedala Eliška Slúková, keby bola riaditeľkou školy ona, podporovala by deti, aby sa mohli rozvíjať. A o tom to je, vytvoriť podmienky a nechať mladú generáciu rásť.

Podujatie na zámku sprevádzala hudba v podaní žiakov Základnej umeleckej školy Nádvorná, ktorá doplnila príjemnú, radostnú atmosféru dopoludnia.

-ej-


 
 


Úvodná stránka