Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu

Prehľad správ

Aj seniori môžu mať kapelu – privítajte Peťo bandVytlačiť
 

Hudba je fenomén, ktorému keď raz prepadneš, tak ťa bude lákať stále. Toto si uvedomili viacerí zaslúžilí, ale aj aktívni členovia Zvolenského speváckeho zboru (ZSZ). Od spevu k hudobnej produkcii nie je ďaleko, a tak vznikla myšlienka stvoriť akúsi minikapelu a zahrať si pre vlastné potešenie na neformálnych stretnutiach zvolenských spevákov a ich prípadných hostí.

peťoband.jpgViacerí spievajúci členovia ZSZ celkom dobre ovládajú hru na niektoré hudobné nástroje a niektorí majú za sebou aj viacročné hudobné účinkovanie v rôznych kapelách či folklórnych súboroch.

Tak vznikol zárodok hudobnej skupiny, ktorej základ tvoria elektronické klávesy, gitara, harmonika a dvaja-traja speváci či speváčky. Táto kapela dôchodcov spestrovala „nespevácke“ stretnutia – schôdzovania a posedenia Zvolenského speváckeho zboru. Vedúcim a kapelníkom (dnes povedané frontmanom) sa stal klávesista Peter Milo, ktorý okrem klávesov ovláda aj hru na sprievodnú gitaru. Ďalej skupinu tvoria ešte gitaristka, harmonikár, a dvaja speváci – speváčky. Niekto skupinu nazval Peťo Band a toto pomenovanie jej už zostalo.

 

Avšak aby sa dosiahla určitá umelecká úroveň hudobnej produkcie, treba aj skúšať. Vedúcemu sa podarilo nájsť vhodné priestory a skupina sa začala pravidelne schádzať – raz do mesiaca. Repertoár, zameraný hlavne na generáciu staršieho a stredného veku, postupne pripravil kapelník. V repertoári prevažujú evergreeny z dvadsiateho storočia, ale skupina vie zahrať aj mladšie skladby, napríklad od skupiny Elán, Pavla Hammela, Jadranky Handlovskej a ďalších. Nezanedbateľné miesto v repertoári má aj folklór a, samozrejme, hrajú sa aj obľúbené polky, valčíky, čardáše či tangá, z ktorých mnohé už zľudoveli.

V skupine vznikla myšlienka: „Čo budeme hrávať len pre seba a pre ZSZ, veď vo Zvolene je mnoho dôchodcov, ktorí si radi hudbu vypočujú, zaspievajú a pri muzike si aj zaskočia“. Do Vianoc tak Peťo Band vystúpila celkom šesťkrát v kluboch od Zolnej až po Podborovú, a to s veľmi priaznivým ohlasom. Prítomní dôchodcovia sa spontánne zapájali spevom do hraných skladieb a spievali s veľkým oduševnením. Aj sa veru tancovalo.

Odozvy publika boli viac ako dobré, spravidla sa poslucháči pýtali muzikantov: „A kedy zasa prídete?“. Na každom koncerte sa v tomto predvianočnom čase zúčastnili zástupcovia mesta Zvolen, napr. pani primátorka, pán viceprimátor a iní funkcionári. Tiež boli prítomní poslanci mestského zastupiteľstva volení v obvode, kde sa klubové schôdze konali. Pekne takto dali najavo svoju úctu k seniorom. Funkcionári boli čiastočne prekvapení hudobnou produkciou, ale všeobecne prijímali tieto aktivity.

Celkový dojem takejto spolupráce, ktorú by sme mohli nazvať seniori seniorom, bol viac ako dobrý a aktéri veria, že táto aktivita bude naďalej pokračovať.

Peter Milo

Zvolenský spevácky zbor


 
 


Úvodná stránka