Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu

Prehľad správ

Ulicami mesta: ImatraVytlačiť
 

Málokto vo Zvolene vie, čo to názov Imatra v skutočnosti znamená. Je to názov nejakej slávnej speváčky? Alebo spisovateľky na spôsob Timrava? Je to názov tajomného prvku Mendeleho sústavy alebo ide o názov živočícha? Nie, Imatra je v skutočnosti stredne veľké mesto vo Fínsku, ktoré je naším partnerským mestom už neuveriteľných päťdesiat rokov. Obe mestá, Zvolen aj Imatru, spájal od počiatku hokejový zápal, v Imatre má hokej stále silné postavenie.

Ulicami.JPGHokej spojil mestá Zvolen a Imatra aj v roku 2017. Na prelome novembra a decembra navštívili Zvolen amatérski hokejisti z Imatry. Odohrali dva priateľské zápasy proti Zvolenu na zimnom štadióne a jeden zápas si užili na štadióne v Banskej Bystrici, kde hral s Bystricou práve Zvolen. Z atmosféry tohto zápasu boli hráči nadšení, vraj vo Fínsku nevládne na štadiónoch taká atmosféra a ľudia sú rezervovanejší. Nemôže to byť pravda, pretože Imatrania viackrát počas svojej návštevy prejavili emócie, ocenili nielen prehliadku mesta, ale najmä návštevu Základnej školy Námestie mládeže, kde sa stretli s hokejovými nádejami a dozvedeli sa, ako funguje vzdelávací systém na Slovensku. Potešila ich aj návšteva mestského úradu a stretnutie s predstaviteľmi mesta.

Imatra je stredne veľké mesto na juhu Fínska s pomerne nedávnou históriou – tento rok oslávi len sedemdesiate výročie svojho založenia. Imatra je okrem hokeja známa motocyklistickými pretekmi, ktoré sa konajú takmer každý rok v lete. V roku 2016 sa neslávne stala známou aj kvôli teroristickému útoku, ktorý sa stal v uliciach Imatry – jeho obeťou boli tri ženy, z toho jedna zástupkyňa samosprávy.

Po Imatre sa volá nielen ulica na sídlisku Západ-Tepličky, ale aj materská škola sídliaca na tejto ulici. Táto informácia Imatranov vždy milo prekvapí.

-ej-


 
 


Úvodná stránka