Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu

Prehľad správ

Mladí novinári sa učia formulovať svoj názorVytlačiť
 

Štúrovo pero, súťaž mladých novinárov po dvadsiaty štvrtýkrát vo zvolenskej knižnici.

31068922_1656764797740296_1591690694936756224_o.jpgMy, bývalí účastníci Štúrovho pera sme si v dňoch 20. – 21. 4. opäť zaspomínali na mladé časy, keď sme sa ešte len učili, ako správne písať články, ako spracúvať témy, ako vytvárať estetickú grafiku. Dnes, po toľkých rokoch sme sledovali mladých ľudí z celého Slovenska, ktorí sa dali na tŕnistú cestu novinárskej práce tak ako my pred rokmi. Držali sme im tajne prsty a podporovali ich, aby položili odvážnu otázku napríklad prezidentovi Andrejovi Kiskovi a nebáli sa, aj keď strach sa stal neoddeliteľnou súčasťou novinárskeho chlebíčka, najmä toho investigatívneho.

Štúrovo pero malo tento rok okrem početnej účasti mladých ľudí, študentov stredných a vysokých škôl aj účasť zaujímavých hostí, prezidenta Andreja Kisku, ex-ministra Mareka Maďariča či europoslanca Vladimíra Maňku, ktorých študenti v študovni knižnice vyspovedali.

Sobota Štúrovho pera bola určená vyhodnoteniam prác mladých novinárov. Do Štúrovho pera sa tento rok zapojilo spolu viac ako dvesto novinárov. „V kategórii stredoškolských časopisov súťažilo 72 časopisov, v kategórii vysokoškolských časopisov sa prihlásilo 8 periodík. V kategórii novinárske príspevky stredoškolákov zaslalo práce 56 stredoškolákov, pozvaných bolo 12. V kategórii novinárske príspevky vysokoškolákov porota hodnotila spolu 45 súťažných prác od 16 autorov. Kategória online magazínov bola na Štúrovom pere tretí rok. V roku 2018 sa jej zúčastnilo spolu 11 magazínov, z toho 8 stredoškolských a 3 vysokoškolské magazíny,“ hovorí Zlatica Brodnianska z Krajskej knižnice Ľ. Štúra. Zo Zvolena sa tento rok neprihlásil ani jeden časopis.

Študenti absolvovali diskusie a workshopy, spoločne s porotcami analyzovali svoje novinárske príspevky. Ako súťaž vnímajú samotní účastníci? „Zbožňujem to tu, vždy od septembra čakám na Štúrovo pero, teším sa na tlačovú konferenciu, kde vždy počúvam s otvorenými ušami,“ hovorí Natália Burdová z nitrianskeho časopisu S3ga, ktorý dlhé roky vyhráva prvé priečky v kategórii stredoškolských časopisov. A tak sa pýtame, či sa tu ešte má čo naučiť. „Človek sa učí celý život, vždy je čo zlepšovať. U nás na škole vládne malá diktatúra, takže máme aj vždy proti čomu bojovať a o čom písať,“ dodáva. Aj tento rok si časopis S3ga domov odniesol zlaté Štúrovo pero, putovnú cenu za dlhodobo mimoriadne vysokú úroveň časopisu.

31084179_1656763491073760_6575286474214735872_o.jpg„Je to neskutočná príležitosť pre mladých nádejných novinárov, ktorí sa chcú venovať žurnalistike aj v budúcnosti. Vďaka novinárom, publicistom a iným hosťom sa môžu dozvedieť rôzne informácie. Besedy, rozbory článkov sú pre mňa veľkým prínosom,“ hovorí Dominika Pacigová, ktorá vyhrala druhé miesto v kategórii novinárskych príspevkov vysokoškolákov a aktuálne už pracuje v regionálnom médiu. Jeden z organizátorov súťaže Pavol Vitko potvrdzuje slová mladých novinárov. „Pred dvadsiatimi tromi rokmi pripomínali časopisy mladých novinárov pamätníčky dievčat, rozhodli sme sa mladých ľudí učiť, ako písať a ich príspevky sa vyvíjali, najprv v spravodajstve, v publicistike, reportážach. Dnes dokážu reflektovať, čo sa deje v meste, na škole, píšu napr. o štrajkoch učiteľov, o zrušenom bufete, o zatekaní do školy, dokážu vyjadriť vlastný názor, postaviť sa zaň. Takto rastú sebavedomé osobnosti.“

Štúrovo pero má aj dnes dôležité miesto vo výchove mladých novinárov. A do Zvolena tak prichádzajú stovky mladých ľudí, ktorí znova a znova oživujú Štúrov odkaz.

-ej-


 
 


Úvodná stránka