Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu

Prehľad správ

Jozef Panika 71: „Tvoriť legálne s odozvou je lepšie, ako byť skrytý za nelegálnou tvorbou.“Vytlačiť
 

Jozef Spodniak je známy skôr pod pseudonymom Panika71. Najviac zaňho hovoria jeho grafiti maľby na stenách budov na Podborovej. Hoci priznáva, že aj on bol kedysi na strane grafiti umelcov, ktorí tvoria nelegálne, dnes ho baví tvoriť pekné veci, ktoré ľudia ocenia.

Čo všetko sa skrýva pod označením grafiti? Sú to aj čarbanice na stenách budov?

spodniak.jpgGrafiti je komplexný názov pre maľovanie, vyjadrovanie a písanie na stenu. Jedno z prvých takýchto vyjadrení bolo dokonca klinové písmo alebo aj maľby na stenách jaskýň. Vo forme, v akej ho poznáme dnes, sa vyvinulo v 60. a 70. rokoch v Amerike, vo Filadelfii či New Yorku. Dnes už, samozrejme, je grafiti tvorba progresívnym mladým umením, rovnako ako v minulosti kubizmus či impresionizmus, avšak s väčším dosahom na spoločnosť, keďže plátnom umelca je stena v exteriéri.

Čo sa týka „škrabancov“ a amatérskych nápisov, je to skôr vandalizmus, bohužiaľ, aj to k tomu patrí, všetko má dve strany, aj dobrú aj zlú.

Kedy ste začali sprejovať vy?

Svoju prvú vec som namaľoval v roku 1999.

Zrejme na začiatku to neboli hneď veľdiela... čo boli vaše prvé kúsky?

Moje prvé veci vznikali farbou, keďže na spreje neboli peniaze. Boli to bombingy (jednoduchý nápis) na zabudnutých a nefrekventovaných miestach.

Grafiti sa v očiach ľudí spája hneď s ilegálnou činnosťou. Mali ste v tomto smere aj vy nejaké potýčky?

Potýčok bolo dosť. Bol som trikrát odsúdený za maľovanie vagónov vlakov. Samozrejme som sa poučil a tejto činnosti sa dnes už nevenujem.

Pohybovali ste sa v komunite iných sprejerov, ako táto komunita funguje?

V minulosti bola komunita súdržnejšia, keďže grafiti je jedným z elementov hip-hopovej kultúry, no dnes už umelci nie sú až tak jednotní. Umelci sa rozdeľujú aj podľa toho, či tvoria legálne alebo nelegálne.

Existuje aj medzi týmito ľuďmi nejaká debata o tom, čo je a čo nie je grafiti, vzájomná kritika alebo istá forma súťaženia?

Áno, všetko dokopy. V nelegálnej tvorbe ide o to, namaľovať čo najviac vlakov, prípadne namaľovať lukratívne miesto. V legálnej tvorbe viac umelca motivuje, aby sa jeho práca páčila čo najviac ľudom – bola pekná.

Čo mladých ľudí tak priťahuje na „čmáraní“ na steny budov a domov?

Mladých asi priťahuje anonymita podpísať sa niekde pod rúškom tajomstva a s tým spojený adrenalín.

Ako by sa to dalo urobiť, aby oni mohli tvoriť, realizovať sa a aby zároveň nebol ničený majetok druhých ľudí.

Edukačnou činnosťou vo forme workshopov, článkov a informácií, o čom vlastne grafiti je. My sme takú možnosť nemali, keď sme začínali, takže sme si prešli aj negatívnou stránkou maľovania. Je to hlavne o diskusii s mladými.

grafiti KD Podborova.jpgAkej tvorbe sa venujete aktuálne vy, na čo sa zameriavate?

Momentálne je to hlavne komerčná tvorba, maľovanie detských izieb, obývačiek, klubov, podnikov, maľovanie reklám, tvorba loga a grafických vizuálov, v podstate maľovanie čohokoľvek na požiadanie klienta.

Prečo pseudonym Panika71, ako to vzniklo?

Bol to spontánny nápad okolo roku 2003. Predtým som používal iné mená, avšak v tomto mi sadli písmená. 71 je vlastne vyobrazenie maliarskeho valčeka 7 a spreja 1, keď si to človek predstaví v jednoduchej forme.

Stojíte za grafiti na DK Podborovej či na garážach na Podborovej. Aké máte reakcie od ľudí, chápu vašu tvorbu?

Mám veľmi pozitívnu odozvu od ľudí, za čo som vďačný a nabíja ma to neskutočnou energiou. Prišiel som na to, že pocit poodokryť svoju identitu a tvoriť legálne s odozvou, je lepšie, ako byť skrytý za nelegálnou tvorbou.

Čo ďalšie plánujete? Vraj chcete urobiť z Podborovej pouličnú galériu.

Takýto plán som mal aj v Banskej Bystrici, ale stretol som sa s neochotou a nezáujmom na samospráve, čo mi vzalo energiu a chuť. Keďže som sa s rodinou presťahoval do Zvolena, a tu som začal pomaly tvoriť, prišiel aj nečakaný záujem zo strany mesta a iných organizácií, napr. Podborovského spolku. Chcem postupne v priebehu tohto roka premeniť niekoľko plôch, aj za pomoci iných umelcov zo Slovenska na plnohodnotnú murálnu galériu. Aby umenie prišlo za ľuďmi priamo do ulíc.

-ej-

FOTO: Archív J. Spodniak

 

 

 


 
 


Úvodná stránka