Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu

Prehľad správ

Namiesto rúbania presádzanieVytlačiť
 

Podmienkou na vybudovanie parkovacích plôch na sídlisku Západ-Tepličky pri Slovenskom bytovom družstve alebo veterinárnej stanici bolo aj odstránenie dvoch stromov.

presádzanie stromov.JPGMesto ale zvolilo iný prístup a rozhodlo sa stromy presadiť. Jeden strom bol presadený aj na ul. Imatra, ktorá by sa tento rok takisto mala rekonštruovať.

Dva javory na A. Nográdyho, ktoré dosahovali výšku asi štyroch metrov, sa posunuli o niekoľko centimetrov. „Presádzať takéto veľké stromy nie je bežná udalosť a vždy je to riziko. Na druhej strane, tieto ešte relatívne mladé stromy, ktoré svojím vzrastom plnia ekologickú aj estetickú funkciu, je škoda rúbať,“ hovorí Zuzana Holíková z referátu zelene a vysvetľuje, že stromy sa pred presádzaním musia upraviť tak, aby koruna aj korene boli proporčne vyrovnané. „Ak by bol koreňový systém menší a korunu by sme ponechali v pôvodnej veľkosti, nestíhal by vyživovať taký veľký strom, preto sa pred presadením robí orez koruny,“ vysvetľuje Holíková. Všetky tri stromy sú teraz výdatne zavlažované a prihnojené, aby mali čo najväčšiu šancu ujať sa,“ dodáva Holíková.

Presun stromov si vyžadoval projekt na vybudovanie parkoviska. Na ploche, na ktorej sa už dnes parkuje, hoci zatiaľ neoficiálne, by malo tento rok vzniknúť 20 parkovacích miest. Mesto postupuje podľa plánov, ktoré zverejnilo na mestskom zastupiteľstve v marci.

-ej-

 


 
 


Úvodná stránka