Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu

Prehľad správ

Vo Zvolene sa zastavili bežci mieruVytlačiť
 

Bežia tisícky kilometrov naprieč Európou a v rukách pevne držia mierovú pochodeň. Takmer dvadsiati bežci sa zastavili aj vo Zvolene. Mierovú „štafetu“ odovzdali do rúk viceprimátorovi mesta Jaroslavovi Stehlíkovi.

peace run.jpgNa zvolenskom námestí ich už s výskotom očakávali deti zvolenských základných škôl. Bol piatok takmer pravé poludnie a 19 bežci v bielych tričkách sprevádzaní piatimi zástupcami Zvolenskej bežeckej ligy dorazili do jedného z mnohých cieľov – Zvolena. V ten deň, 8. júna už mali za sebou zastávku v Banskej Bystrici a Kováčovej. Niektorí bežci mali v nohách takmer 900 km z bulharskej Sofie a pred sebou takmer 3 000 km do portugalského Lisabonu. Najmladším bol bežec z Guatemaly a najstaršia 74-ročná bežkyňa z Ruska. „Mám problémy s kolenom, ale prekonávam sa. Deň a pol som cestoval z Guatemaly, beh som začal na Slovensku. Je to môj prvý pobyt v Európe. Pobežím mesiac,“ povedal bežec Carlos z najvzdialenejšej krajiny Južnej Ameriky. Všetci bežci spolu s Nemcami, Ukrajincami, Čechmi a v neposlednom rade Slovákmi sa spojili, aby upriamili pozornosť Európy na myšlienku mieru. Obzvlášť silná je táto myšlienka pre Ukrajincov. Bežia už dva týždne, chcú skončiť v Nemecku. „V našej krajine máme vojnu a nie je to dobrá situácia. Toto je jeden zo spôsobov, ako propagovať potrebu mieru,“ povedal bežec z Ukrajiny Vitali. Jeho kolega Alexej dodal, že krajiny by sa mali stretnúť na hraniciach a zmieriť sa.

„Je to dôležitá a jednoduchá misia. Mier začína u každého jednotlivca, každý dnes môže zobrať pochodeň a bežať so snom o mieri v hlave,“ povedala 74-ročná bežkyňa z Ruska. Všetci bežci sú dobrovoľníci, niektorí bežia zopár dní, niektorí celé týždne. Bežec z Nemecka, ktorý beží už 3. mesiac: „Každú noc spíme na inom mieste, je za tým množstvo organizácie, vlastne beh je z toho najľahší,“ smial sa. Na adresu Slovenska, ktoré si počas behu naplno vychutnal, sa vyjadril pochvalne. „Máte krásnu prírodu a srdečných ľudí.“ Beh mieru alebo Peace run je najdlhší štafetový beh na svete, ktorý existuje od roku 1987 a beží sa každý rok. Na trati dlhšej ako 56 000 kilometrov, ktorá vedie cez územie viac ako 80 národov, nesú bežci symbol harmónie − horiacu pochodeň, ktorú si odovzdávajú z ruky do ruky ľudia, s ktorými sa bežci po ceste stretávajú. Európska vetva skončí 8. októbra na najzápadnejšom mieste Európy v Portugalsku.

-ej-


 
 


Úvodná stránka