Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu

Prehľad správ

Kytica krvavých makov na Gymnáziu Ľudovíta Štúra ZvolenVytlačiť
 

11. november 1918. 11-ta hodina a 11-ta minúta. Čas, keď sa lámali dejiny. Skončilo sa niečo, čo zničilo množstvo životov, území, rodín... V meste Compiegne bola podpísaná dohoda medzi Nemeckom a predstaviteľmi Dohody, čo znamenalo  kapituláciu Nemecka a ukončenie 1. svetovej vojny. Každoročne si ľudia po celom svete pripínajú kvet červeného vlčieho maku, aby si pripomenuli obete padlých vojakov v 1. svetovej vojne. Aj na našom gymnáziu si každoročne pripomíname túto udalosť. V tomto školskom roku pripadla  spomienka na padlých v boji za slobodu a lepšiu budúcnosť na piatok 9. novembra. Rok 2018 je výnimočný. Do kytice krvavých makov sa pridal stý mak, symbolizujúci sté výročie od ukončenia tejto Veľkej vojny.

maky.jpgUž pri vchode do vestibulu školy čakala na študentov pietna atmosféra. Časť chodby lemovali červené maky, ktoré „kvitli“ na zemi pri nohách dvoch kreslených vojakov. Pani profesorky každému študentovi pri vstupe do školy pripli červený mak a všetci študenti ho s hrdosťou nosili pripnutý na hrudi celý deň.

Hŕstka študentov sa stala priamou súčasťou 1. svetovej vojny ako aktéri v dvoch spomienkových blokoch. Tak ako sa bojovalo zbraňami na východnom a západnom fronte, tak sa bojovalo s emóciami v týchto blokoch. V 1. bloku študenti prvého ročníka sledovali, ako vojna zasiahla do osudov ľudí na svete, ale najmä do osudov Slovákov, žijúcich v tom čase. Mali možnosť vidieť, ako sa  téma vojny prejavila v slovesnom umení, v slovenskej literatúre. Každý blok mal svojho vodcu, ktorý ho pripravil. Tento blok sa viedol pod taktovkou pani profesorky Plankenbüchlerovej.  Na tento deň pripravila štyri hudobné sólistky a sedem aktérov, ktorí žiakov previedli celým blokom. Druhým bojiskom v tento pamätný deň, bolo najvyššie poschodie budovy školy. Bojovali tu známi spisovatelia, ktorí pretavili 1. svetovú vojnu do svojich literárnych diel. Prostredníctvom dvadsiatich študentov diváci prežívali  vnímanie vojny vo svete. Títo študenti sa pod vedením pani profesorky Hameršmídovej zmenili na postavy z literárnych diel svetových spisovateľov: Peter a Lucia, Na západe nič nového, ale aj z diela Osudy dobrého vojaka Švejka a Vojakova fajka. Počas uvedeného bloku atmosféru umocňovali ľudové piesne, v ktorých sa tiež odzrkadlila téma prvej svetovej vojny.

Tento deň, tak ako každý pamätný deň, prebehol najmä z dôvodu, aby sme sa poučili z toho, čo sa stalo a čo zničilo množstvo odvetví v našom svete. Musíme si takéto veci pripomínať, aby sa hrôzy vojny viac neopakovali. Silným mementom nám má byť fakt, že sa nám to už párkrát nepodarilo. Predsa: „Krásna je červená ruža, keď kvitne a vonia, hrozná je červená ruža krvi, keď vonia jej vôňa..“ (E. B. Lukáč Legenda včerajška a dneška)

TEXT: Andrea Mičudová, III. D  FOTO: GĽŠ Zvolen

 

 


 
 


Úvodná stránka