Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu

Prehľad správ

Jozef Spodniak alias Panika71: „Umenie nás spája.“Vytlačiť
 

03_Rozhovor Panika71_3.jpgZvolenský umelec dotvára svojimi maľbami pod pseudonymom Panika 71 kolorit nášho mesta. V poslednej dobe sa mu okrem iného podarilo pretvoriť schátranú zastávku sídliska Podborová na umelecké dielo. Prečítajte si, ako vznikajú jeho vízie, čo plánuje do budúcnosti a ako vníma „street art“.

Ako vznikol nápad umiestniť na zastávku na Podborovej motívy prírody a lesa?

Projekt zastávky na Podborovej vznikal od času, keď sme sa prisťahovali na Podborovú z Banskej Bystrice. Chodili sme okolo a čudovali sa, že budova s takým potenciálom je v takom zlom stave. Dostali sme nápad a začali sme ho realizovať. Keď sme sa rozhodovali nad motívom, zvíťazila príroda a k nej patriace zvieratá. Podborová je jedno z najzelenších sídlisk, ktoré som navštívil. Prírodu tam vidieť na každom kroku, takže to bolo jednoznačné. Zastávka je akoby predzvesťou pre návštevníkov, že ich na kopci čaká arborétum. Sovy sú zas charakteristickým znakom kolekcie malieb umelca Aero310 z Nitry, ktorý je autorom návrhov a malieb na zastávke.

Ako dlho trvalo, kým ste svoju víziu previedli do praxe?

Od prvotného nápadu, vyhliadnutia budovy, cez návrh, nákup farieb, papierovanie až po realizáciu a odovzdanie maľby to pri tomto projekte trvalo rok a pol.

03_Rozhovor Panika71.jpg


Čo vás inšpirovalo k maľbe na polyfunkčnej budove na Sekieri?

Táto maľba má čisto estetický efekt. Bol to taký hnusný kút, pomaľovaná stena, vlhká hlina a kríky – ideálne zákutie pre sídliskových „vínkarov“. Chceli sme to miesto skrášliť, aby bolo jednoducho pekné. Motív filozofov sme vybrali koncepčne, aby zapadal do prostredia lekárov, ktorí sa v budove nachádzajú. Keď niekto ide okolo, má sa nad tým pozastaviť a zamyslieť.

Na ktorý svoj projekt ste doposiaľ najviac hrdý?

Maľujem už 20 rokov, odvtedy sa toho natrelo naozaj dosť. Na mojej stránke je toľko fotiek, že sa pri tom dajú stráviť 2 pekné večery (smiech). Každá maľba je výnimočná a svojská. Najviac mi utkvela v pamäti maľba MIG-29 z Tigrej letky NATO na Sliači. Maľoval som tam niekoľko nocí na krídlo tigra, ktorého mohli vidieť aj návštevníci na SIAF minulý mesiac. Ďalej som motívom geparda pomaľoval jeden z pár kusov nakladačov CAT vyrobených na zákazku pre medzinárodnú prehliadku. Asi najviac som ale hrdý na maľbu na kultúrnej pamiatke realizovanej pre Múzeum SNP v Banskej Bystrici v Parku ťažkej bojovej techniky. Dielo sa volá Oslobodenie a je to súbor malieb na plastikách od arch. p. Kuzmu, ktorý navrhol celý pamätník. Realizoval som ich za spolupráce umelca Františka Radačovského.

03_Rozhovor Panika71_2.jpg

Chystáte v najbližšej dobe vo Zvolene nejaké ďalšie projekty?

V rámci Zvolena mám v zásobe ešte niekoľko projektov. Chcel by som realizovať ďalšiu zastávku a veľa ďalších stien v meste, no neváham sa pustiť aj do odvážnejších projektov. Je to otázka aj na vedenie mesta. Ja som otvorený akýmkoľvek nápadom a ľudom tak isto, ako aj motívom – veď umenie nás má predsa spájať.

Čo pre vás znamená street art (pouličné umenie, pozn. red.)?

Už dávno to nie je len o maľovaní, je to aj o samotnom okolí maľby. O vyzbieraní odpadu, vysadení rastlín, príprave a renovácií odpadkových košov, o úprave lavičiek alebo o osvetlení. Nie je doležíte prezentovať sa len na internete alebo v tlači, hlavne sa treba postaviť a spraviť niečo pre seba, pre svoje okolie, pre svoje sídlisko, pre svoje mesto.


 
 


Úvodná stránka