Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu

Prehľad správ

Nádejná tenistka zo Zvolena excelovala na olympijskom festivale mládežeVytlačiť
 

Na koni júla sa dostala do tenisového štvrťfinále Letného olympijského festivalu pre mladých športovcov EYOFF 2019 v azerbajdžanskom Baku. Mladá talentovaná športovkyňa Salma Drugdová odohrala podľa slov reprezentačného trénera životný zápas a v tréningoch i turnajoch pokračuje ďalej.    

„Išla som to vyskúšať, užiť si hru a podať čo najlepší výkon,“ hovorí sympatická tenistka o svojej účasti na olympijskom festivale. Svedomito sa naň pripravovala, čo potvrdil aj reprezentačný tréner, Rastislav Nakládal. Salma momentálne reprezentuje Fresh Club Zvolen, kde aj trénuje, a zároveň je členkou slovenskej reprezentácie.     

zdroj www.olympic.sk.jpg

V Baku excelovala

V prvom kole šampionátu sa na kurte stretla s domácou hráčkou Drobyshevou, ktorú zdolala pomerne ľahko, a to 6 : 1 a 6 : 0. Druhý zápas bol o čosi náročnejší, keď sa postavila proti Izraelčanke Bazalelovej. „Salma hrala spoľahlivo, robila si na kurte tlak. Hoci súperka veľa ťažkých úderov vybehala a Salma v druhom sete prehrávala, nezlomilo ju to a zápas napokon vybojovala,” vyjadril sa tréner Nakládal po zápase. V dvoch setoch vyhrala Drugdová 6 : 3 a 7 : 5.

V treťom zápase sa potom stretla so Španielkou Gonzalesovou. „Tento zápas bol už dosť ťažký. V prvom sete som mala nejaké príležitosti, ale nepremenila som ich. Koncovku som potom našťastie zvládla. Druhý set bol dobrý, hlavne jeho začiatok. Na konci už hrala výborne aj súperka, ale nakoniec som ho predsa len vyhrala,“ zhodnotila mladá tenistka. Aj tréner Nakládal bol s jej výkonom veľmi spokojný: „Salma hrala veľmi dobre. Asi svoj životný zápas. Španielka vyradila predtým prvú nasadenú Bulharku Dimitrovovú, ktorá je už vysoko aj vo svetovom rebríčku. Salma zachovala chladnú hlavu v tiebreaku, ktorý zvládla excelentne. V druhom sete viedla už 5  :0 a mala mečbal. Súperka sa uvoľnila s tým, že nemá čo stratiť a doťahovala až na 5 : 4. Salma sa však zaťala a ďalej ju nepustila." Slovenka teda vyhrala v dvoch setoch 7 : 6 a 6 : 4.

Po tomto úspechu sa vo štvrťfinále postavila favoritke stretnutia, Ruske Sholokovej. Tu sa jej však už nepodarilo vyhrať a zápas pre ňu skončil prehrou v dvoch setoch 2 : 6 a 0 : 6. Aj napriek tomu, že si tenistka nepriniesla z Baku medailu, jej postup medzi osem najlepších hráčov tohto podujatia je nielen pre slovenský mládežnícky tenis veľkým úspechom.

Nasledujúci letný EYOF sa v roku 2021 uskutoční v srdci Slovenska – v Banskej Bystrici.

Už nasledujúci ročník podujatia bude mať slovenská športová mládež doslova pod nosom. Koná sa totiž v susednej Banskej Bystrici. Primátor mesta Ján Nosko si na záverečnom ceremoniáli v Baku prevzal vlajku Európskych olympijských výborov z rúk prvého podpredsedu vlády Azerbajžanu a vedúceho organizačného výboru EYOF 2019 v Baku Yaquba Eyyubova a viceprezidenta Európskych olympijských výborov Nielsa Nygaarda. XVI. letný Európsky olympijský festival sa uskutoční 25. júla až 1. augusta 2021.

190719eyof_stretnutie_8.jpg

Salmy Drugdovej sme opýtali aj pár otázok...

Čo sa ti na olympijskom festivale najviac páčilo a aká tam bola atmosféra?  

Atmosféra bola vynikajúca, všetko bola zorganizované na veľmi vysokej úrovni, najviac sa mi páčila olympijská dedinka a otvárací ceremoniál.

A čo azerbajdžanské jedlo?

Jedlo, ktoré sme jedli počas hier bolo v podstate klasické ako u  nás doma, mali sme ísť aj na ochutnávku ich jedál, ale nakoniec sme nešli, lebo v tom čase sme mali tréning.

Poďme naspäť ku tvojim tenisovým úspechom. Čo považuješ vo svojej kariére za ten najväčší?

Za svoj najväčší úspech asi považujem 42. miesto v medzinárodnom rebríčku U14.

Aký je tvoj športový cieľ do ďalších rokov?

Tento rok sa snažím hrať už turnaje ITF, čo sú turnaje do 18 rokov, tak tam by som sa chcela dostať čo najvyššie.

Kto ťa v hraní tenisu a celkovo v športe najviac podporuje?

V športe , ktorý robím ma podporuje celá moja rodina, ale najviac mi pomáha a vedia ma moja mamina lebo je aj mojou trénerkou od malička.

Kedy si začala hrávať tenis a kedy si zistila, že je to niečo, čomu sa chceš naozaj venovať?

Tenis som začala hrať keď som  mala 6rokov, s postupom času som zistila, že je to niečo čo ma veľmi baví a čo chcem robiť. Začala som trénovať vo Fresh clube Zvolen(HOTEL TENIS) kde trénujem až doteraz a som im veľmi vďačná za podmienky, ktoré mi vytvárajú.

Čo podľa teba musí mať každý správny športovec?

Predovšetkým musí mať rodinné zázemie lebo bez toho to nie je možné, určite mu nemôže chýbať pevná vôľa a ctižiadosť, ale hlavne v sebe musí mať veľkú dávku pokory, lebo nie vždy sa darí vždy je to len šport, raz si hore a raz dole, a samozrejme musí mať dobré podmienky pre svoj ďalší rozvoj.

Zdroje obrázkov: www.olympic.sk


 
 


Úvodná stránka